زمان انتشار: ۱۳۹۸ شنبه ۲۶ مرداد ساعت 13:04 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۸/۵/۲۸ ساعت 11:55    تعداد بازدید: 199    کد مطلب: 86201

مدیرکل نام نویسی و حساب‌های انفرادی سازمان تأمین اجتماعی:
خدمات سازمان تأمین اجتماعی به کارگران ساختمانی واقعی با همکاری انجمن‌های صنفی ارتقاء می‌یابد
نشست تخصصی کارگران ساختمانی با حضور نمایندگان تشکل‌های صنفی کارگران ساختمانی سراسر کشور روز شنبه در مجموعه نگین غرب سازمان تأمین اجتماعی برگزار شد.


به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، بهروز کریمی، مدیرکل نام نویسی و حساب‌های انفرادی سازمان تأمین اجتماعی در این نشست گفت: این نشست به منظور ارتقاء هماهنگی و تعامل بهتر برای خدمت رسانی به کارگران ساختمانی برگزار شده است.

وی با اشاره به بالا بودن تعداد کارگران ساختمانی و تنوع فعالیت‌ها در صنعت ساخت و ساز، گفت: شرایط خاص این مشاغل باعث شده است که نگاه ویژه به کارگران ساختمانی داشته باشیم و تلاش کنیم تا بهترین خدمات را به این عزیزان ارائه دهیم.

کریمی تعادل منابع و مصارف را از مهمترین مسائل در صندوق‌های بیمهای برشمرد و گفت: این امر در مورد بیمه کارگران ساختمانی به هم ریخته است. البته کارگران ساختمانی از اقشار زحمت‌کش هستند و حق دارند که از خدمات مناسب برخوردار باشند.

مدیرکل نامنویسی و حساب‌های انفرادی سازمان تأمین اجتماعی با بیان اینکه افرادی به صورت غیرقانونی و من‌غیرحق از خدمات ویژه کارگران ساختمانی استفاده می‌کنند، گفت: با همکاری انجمن کارگران ساختمانی و تبادل اطلاعات با سایر دستگاهها این افراد شناسایی می‌شوند تا با سهولت بیشتر به کارگران واقعی ارائه دهیم.

 

موفقیت انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی نتیجه اعتماد حاکمیت به تشکل‌های مردم نهاد است

اکبر شوکت، رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی در ادامه این نشست گفت: فعالیت اثربخش و موفق انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی نتیجه اعتماد حاکمیت به تشکل‌های مردم نهاد در حوزه کارگران ساختمانی است.

وی با اشاره به اینکه تا قبل از سال ۸۵ اثری از کارگران ساختمانی در کشور نبود، اظهار داشت: امروز این کارگران در جامعه مورد توجه قرار دارند و مشکلات این قشر در جامعه بازتاب دارد و برای حل مشکلات این عزیزان دستگاه‌های مختلف درحال تلاش و فعالیت هستند.

شوکت انجمن صنفی کارگران ساختمانی را یک سندیکای واقعی دانست و گفت: این انجمن مشکلات را شناسایی می‌کند و برای رفع مشکات راهکار ارائه می‌دهد. این انجمن امروز بزرگترین و قوی‌ترین تشکل کارگری در کشور است که در نتیجه فعالیت‌های آن یک میلیون کارگر ساختمانی در کشور از حداقل حقوق انسانی از جمله بیمه تامین اجتماعی برخوردار هستند.

وی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیرسه قانون درباره بیمه کارگران ساختمانی تصویب شده است، گفت: اولین قانون بیمه کارگران ساختمانی به خوبی تامین منابع را پیش‌بینی کرده بود اما با تغییراتی که بعدا در قانون ایجاد شد، حق بیمه سهم کارفرمایی کاهش یافت و درحال حاضر سالانه ۲۰۰۰ میلیارد تومان کسری وجود دارد که باید برای رفع آن اقدام کنیم و در این زمینه در کنار تامین اجتماعی هستیم.

 

در بیمه‌های اجتماعی هر برنامه اصلاحی باید توام با بررسی مالی، اجتماعی و اقتصادی باشد

اسماعیل گرجی پور، مدیرکل دفتر بیمه‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این نشست گفت: در بیمه‌های اجتماعی هر برنامه اصلاحی باید توام با واکاوی طرح از نظر مالی، اجتماعی و اقتصادی باشد.

وی افزود: از نظر مالی تعادل منابع و مصارف بایستی مورد توجه قرار گیرد و از نظر اجتماعی پوشش خدمات به جامعه هدف و کفایت خدمات قابل ارائه مهمترین مسائلی هستند که از ابتدای شروع هر برنامه‌ای بایستی برای آن برنامه ریزی مناسب صورت گیرد.

گرجی‌پور ادامه داد: از نظر اقتصادی نیز عدالت در برخورداری از خدمات و توجه به انگیزه‌های اقتصادی افراد در دسترسی به خدمات از مولفه‌های اصلی قابل توجه محسوب می‌شوند.

مدیرکل دفتر بیمه‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه از ۲۴ میلیون شاغل در کشور ما ۴۵ درصد غیر مزد و حقوق بگیر و دارای مشاغل غیر رسمی هستند، گفت: در اقشار مزد و حقوق بگیر با مقداری فرار بیمه‌ای مواجه هستیم اما ۹۰ درصد آنها تحت پوشش بیمه‌ها قرار دارند اما مشکل اصلی در بخش غیررسمی است و حدود ۷ میلیون نفر از شاغلین کشور تحت پوشش بیمه اجتماعی نیستند.

گرجی‌پور اظهار داشت: این وضعیت باعث شده است که فشار اجتماعی برای تحت پوشش بیمه قرار گرفتن بویژه با استفاده از یارانه افزایش یابد و به صندوق‌های بیمه‌گر فشار وارد شود.

وی ادامه داد: باید ساختاری برای بیمه اقشار ضعیف جامعه ایجاد شود تا مردم بتوانند خدمات مناسب دریافت کنند و کمک دولت به صورت عادلانه به همه این اقشار ارائه شود.

 

 گزارش تصویری نشست تخصصی کارگران ساختمانی تحت پوشش بیمه سازمان تامین اجتماعی

 

به صفحه رسمی اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha