• ۱۳۹۸ يکشنبه ۲۴ شهريور
  • اِلأَحَّد ١٥ محرم ١٤٤١
  • Sunday, September 15, 2019
کلیدواژه: 47183
تاریخ انتشار:۱۳۹۶ يکشنبه ۵ شهريور، ساعت 18:50
تاریخ بروزرسانی:۱۳۹۶/۶/۵

مسجد آقا بزرگ کاشان

این بنا از سال 1258 تا 1265 هجری قمری توسط معماری به نام استاد شعبانعلی پشت مشهدی ساخته شده است . از هنرمندانی چون استاد حاج محمدباقر قمصری ( نقاش ) و اساتید کتیبه کاری چون استاد اسدالله ، استاد محمد حسین کاشی و استاد حاج ابراهیم معارفی آثار گران قدری چشم هر بیننده ای را می نوازد .
در ابتدای مسجد دو سکو در دو طرف قرار دارد که به پیرنشین معروف است و جهت قراردادن بار رهگذران و استراحت افراد سالمند تعبیه شده است .
در بالای درب ورودی مسجد ، کتیبه ای به چشم می خورد که فرمان محمد شاه قاجار مبنی بر معافیت مالیاتی به خواهش حجت الاسلام ملامحمد مهدی نراقی است .
در درب ورودی مسجد تعداد 6666 عدد میخ ( به تعداد آیات قرآن کریم ) بکار رفته است که علاوه بر کمک به استحکام در هنگام هجوم دشمن ، موجب می شود تا درب مسجد از موریانه ها در امان باشد . 
مسجد آقا بزرگ تنها مسجد 5 طبقه ی دنیای اسلام است .  گنبد مسجد سه لایه دارد و بیشترین محیط دایره برای گنبد 50 متر و ارتفاع نوک گنبد از سقف مسجد حدود 18 متر می باشد .
در زیر حیاط قسمت انتهایی چاهی تعبیه گردیده تا هنگام زمستان ، برف های گنبد مسجد به مرور آب شده و از طریق آن تخلیه شوند . این چاه بین مردم کاشان به چاه امام زمان معروف است و مردم برای برآورده شدن حاجاتشان در کنار این چاه نماز می خوانند و عریضه داخل چاه می اندازند .

آپارات سراسری - استان ها سروش سراسری - استانها
اظهار نظرات | 0
captcha