• ۱۳۹۸ يکشنبه ۲۴ شهريور
  • اِلأَحَّد ١٥ محرم ١٤٤١
  • Sunday, September 15, 2019
کلیدواژه: 47335
تاریخ انتشار:۱۳۹۶ سه شنبه ۷ شهريور، ساعت 21:59
تاریخ بروزرسانی:۱۳۹۶/۶/۸

باغ فین و چشمه سلیمانیه کاشان

باغ شاه را  به خاطر بزرگی اش باغ شاه ( باغ بزرگ ) نام نهاده اند . وسعت این باغ حدود 33700 متر می باشد و در گذشته وسیع تر از اکنون بوده است . قدیمی ترین درخت موجود در این باغ هم حدود 500 سال عمر دارد .
این باغ متعلق به زمان اردشیر بابکان است و اولین بار به دستور شاه اسماعیل صفوی حمام کوچک یا حمام خدمه در این باغ ساخته شده است . بنای دیگری در سال 1004 هجری قمری به دستور شاه عباس صفوی در این باغ ساخته شد .
مهمترین ویژگی باغ سیستم آبرسانی منحصر به فرد آن است . آب باغ از چشمه سلیمانیه تامین می شود که هفت هزار سال قدمت دارد . آب چشمه به بارندگی سالیانه و فصل پرباران و کم باران بستگی ندارد و همیشه حتی در سال های خشک سالی ثابت بوده است . دمای آب چشمه در طول سال بدون تغییر و همواره 25 درجه سانتیگراد است .
غیاث الدین جمشید کاشانی ریاضی دان معروف قرن دهم و عصر صفوی ، دویست سال قبل از پاسکال از قانون اختلاف سطح استفاده کرده و سیستم آبرسانی باغ را ایجاد نموده است . نقاشی های داخل ساختمان اثر رضا عباسی نقاش معروف کاشانی است . در وسط باغ حوضی دیده می شود که به نظر می رسد در زیر آن چشمه ای وجود دارد . در حالیکه اینگونه نیست و در عمق حدود دومتری زمین لوله ای از جنس سفال و شبیه گردن شتر یا S تعبیه شده است که این حالت لوله باعث می شود آب با فشار بالا بیاید . بازدید کنندگان برای سرگرمی سکه هایی را به داخل حوض می اندازند و این سکه ها در اثر حرکت آب جابجا می شوند و داخل حفره های کف حوض نمی افتند . حوض های زیادی در باغ وجود دارد از جمله حوض جوش که در کف حوض حفره هایی وجود دارد که از برخی از آنها آب فوران می کند و بعضی دیگر وظیفه مکش آب را به عهده دارند .
حمام باغ فین به دستور فتح علی شاه در سال 1226 هجری قمری ساخته شده است . دارای قسمت های مختلف است از جمله حوض آب گرم ، حوض آب نیمه گرم و حوض آب سرد که الهام بخش ایجاد سوناهای امروزی است . آب حمام به وسیله تون که در زیر خزینه قرار داشته گرم می شده است . فضای حمام نیز به وسیله کانال هایی که در زیر کف حمام ساخته شده اند گرم می شود .
باغ فین کاشان با نام امیر کبیر عجین شده است . ناصرالدین شاه به رغم میل باطنی اش امیر کبیر را به کاشان تبعید کرد و پس از مدتی اطرافیان شاه با نیرنگ و دسیسه حکم قتل امیر را از شاه گرفتند و ناجوانمردانه او را در حمام تاریخی فین کاشان به قتل رساندند . در سوگ امیرکبیر در هیچ منطقه ای از ایران مراسم عزادای برپا نشد و تنها مردم قدرشناس کاشان بودند که 7 روز برای آن بزرگ مرد عزا گرفتند .
هرگاه به کاشان سفر کردید به باغ تاریخی فین کاشان هم سری بزنید .

آپارات سراسری - استان ها سروش سراسری - استانها
اظهار نظرات | 0
captcha